KOLTUK YIKAMA
 
KOLTUK YIKAMA
 
PROFESYONEL
HİZMETİ
 
 
KOLTUK YIKAMA
                                                                                                    
      Özellikle bölgesel  koltuk ve kumaş lekeleri için yazdığımız bu yazımızda en ucuz ve en doğal  birkaç yöntemle evde koltuk temizliği nasıl yapılır yada evde koltuk nasıl silinir gibi soruların cevaplarını bulmaktan tutun da en inatçı kurumuş bölgesel koltuk lekelerinden bile kurtulma yöntemlerini öğrenmiş olacaksınız. Öğrendiğiniz bu  yöntemleri uygulayarak para harcamadan her evde bulunan temizlik maddeleri ve doğal yöntemler ile evlerinizdeki kumaş kaplı eşyaların genel temizliğinden tutun da koltuk, kanape, çekyat, sandalye ve benzeri eşyalarınız’ın üzerinde bulunan kurumuş çay, meyve suyu, yemek artıkları ve kahve gibi inatçı lekelerden ve en önemlisi mürekkep ve benzeri lekelerden kurtulmanın yöntemlerini  olacaksınız. Kumaş kaplı koltuklarınızı ve döşeme kumaşlı diğer eşyalarınızı evde kendiniz silerken eğer onlar için doğru temizleme yöntemlerini ve doğru temizleyicileri kulanmazsanız  iyi neticeler alamaz hatta daha kötü sonuçlarada kapı aralarsınız.
     
      Koltuk temizleme esnasında uygun temizleyiciler ve doğru yöntemler gibi konulara  yazımız içerisinde size yapacağımız tavsiyeler, uyarılar ve dikkat ediniz gibi cümlelerle yeri geldikçe değineceğiz. Aşağıda anlatacağımız yöntemlerin hepsi  evlerimizdeki kumaşlı mobilyaların neredeyse % 90’nı oluşturan W ve WS kodlu kumaş türleri için geçerlidir. Eğer bu kumaş kodlarının neler olduğunu, sizin eşyalarınızın hangi kodları sahip olduklarını veya hangi temizlik malzemelerini kullanmanız gerektiğini öğrenmek isterseniz                                     
daha sonra kaldığınız yerden okumaya  yine devam edebilirsiniz.

     
     Yazımızda ilk olarak genel hatlarıyla evde koltuk yıkama diğer adıyla evde koltuk silme tekniklerinden bahsedeceğiz daha sonra ise koltuk yada benzeri eşyaların belli yerlerinde bulunan kurumuş inatçı bölgesel lekelerin her evde bulunan araç gereçler ve temizlik malzemeleriyle nasıl çıkarıldığından bahsedeceğiz. En sonda ise mürekkep ve boya gibi lekeleri; koltuk, halı, çekyat, sandalye gibi eşyalarınızdan nasıl çıkartabileceğiniz hakkında sizlere bilgiler vereceğiz. Bu tekniklerin ilk olarak her evde bulunan araç gereçlerle nasıl yapıldığını anlatacağız daha sonra ise size birkaç ürün tavsiyesinde bulunacağız. Tavsiyesinde bulunacağımız temizlik ürünlerinden ve ismini zikredeceğimiz markalardan herhangi bir kazancımızın olmadığını ve hiçbir ürün satmadığımızı ayrıca belirtelim.

     
       Her şeyden önce en iyi koltuk ve halı temizleme yönteminin koltuk vehalı yıkama makineleri ile derinlemesine yapılan temizlik olduğunu hatırlatmak istiyoruz.Tekniklere geçmeden önce  faydalı olduğunu düşündüğümüz için piyasada uygun fiyatlara bulabileceğiniz sizleri daha az yoracak hem evinizi süpürüp toz almanıza yardımcı olacak  hemde halılarınızı ve koltuklarınızı yorulmadan evde detaylı bir şekilde yıkamanızı sağlayacak ev tipi halıkoltuk yıkama makineleri hakkında çok kısa bilgiler vermek istiyoruz

     
     Koltuk ve halı yıkama makineleri tıpkı evimizdeki elektrik süpürgeleri gibi çalışmaktadır fakat vakum güçleri elektrik süpergelerine göre birkaç kat daha fazladır. Ayrıca ilave olarak bir de içlerinde temiz ve kirli su kovalarından oluşan iki adet bölmeleri vardır. Temiz su kovasının içine su doldurulup  bir miktarda sıvı deterjan ilave edilerek makinede mevcut olan hortum vasıtasıyla bu su kumaşlara püskürtülür daha sonra gerek duyulursa renksiz beyaz bir havlu yada yumuşak bir fırça ile koltuklar silinir. Silme işlemi bitince yumuşamış kirler makinedeki aparatlar vasıtası ile kirli su bölmesine yüksek vakum gücü ile çekilir. Son olarak eğer dilerseniz ki biz tavsiye ediyoruz az miktarda beyaz sirkeyi suyun içine karıştırıp varsa iki üç damla güzel kokulu bir esans yoksa biraz kolanya ekleyerek durulama suyu dediğimiz bu karışımı tekrardan koltuklarınıza püskürtüp sonrasında yine vakumlama işlemi yaparak koltuklarınızı en güzel biçimde durulamış ve sirke yardımıyla mikroplardan da arındırmış olursunuz. Bu aşamadan sonra koltuklar artık yıkanmış durulanmış aynı zamanda dezenfekte de edilmiştir . Bu arada ekleyeceğiniz güzel kokulu esans yada kolanya sadece sirke kokusundan rahatsızlık duymamanız içindir ve koyup koymamak sizin taktirinize kalmıştır.

     
     Burada en önemli olan nokta evde koltuk yıkama işlemini yaparken koltuk yada halılara verilebilecek en az suyu verip koltuk yıkama işlemi bittikten sonra  eşyanın her yerinden eşit miktarda ve olabildiğince çok suyu geri çekmek olacaktır. Eğer yeteri kadar suyu vakumlayamazsanız koltuklarınızın kusma ve koku yapma ihtimali çok yüksek olacaktır. Koltuk ve halı yıkama makineleri ile temizlik yaparken bu uyarılara uymanız sizin için yeterli olacaktır. Evde koltuk ve halı yıkama makineleri ile alakalı anlatacaklarımız şimdilik bukadar. Bu konuya değinmemizdeki maksat sizin evde doğal yollarla sadece  yüzeysel olarak koltuk, çekyat ve benzeri eşyalarınızın temizliğini yapmanız makinelerin ise kumaşın altındaki kirleride vakumlayarak derinlemesine temizlik yada yıkama yaptıklarını bilmenizi istememizdir.

     
      Şimdi de evde koltuk yıkama  ve evde koltuk silme yöntemlerin’den sırasıyla bahsedelim. Aşağıdaki  teknikler ve yöntemler  evinde koltuk yıkama makinesi olmayanlar için bulunması en kolay ve en iyi evde koltuk yıkama yada silme yöntemleridir diyebiliriz.


 Şimdi tekniklere geçelim!
     
     İlk olarak yıkamak yada silmek istediğimiz koltuk, çekyat, sandalye, yatak gibi eşyalarımızın üzerindeki toz, tüy ve benzeri  şeylerden elektrik süpergemiz vasıtasıyla kurtulmamız gerekecek. Eğer bunu yapmazsanız ve eşyalarınızın üzerinde oldukça fazla toz, toprak ve benzeri şeyler varsa su ile temas ettiklerinde çamur benzeri bir katman oluşturacak ve bu katmanı koltuklarınızı silerken koltuklarınızın üzerine iyice yaymış olacak ve eşyalarınızı daha çok kirletmiş olacaksınız.  Evde koltuk yıkama yada koltuk silme tekniklerinde en başta yapmamız gereken ve en basit kuralımız koltuklarımızın yada diğer eşyalarımızın üzerindeki  tozlardan ve benzeri şeylerden elektrik süpürgesi yada uygun bir fırça yardımı ile kurtulmak olacaktır.

    
     Koltuk  yıkama yada koltuk silme işlemine geçmeden önce eğer yıkadığınız yada sildiğiniz eşyanızın bir yerinde fazla miktarda kurumuş değişik türlerde lekeler bulunuyorsa ilk olarak o lekeleri yazımızın alt kısmında bulunan bölgesel leke çıkarma yöntemleri ile temizleyip daha sonra silme ve yıkama işlemine geçmeniz daha doğru bir yöntem olacaktır  


Malzemelerimiz bir kalıp beyaz sabun, bir adet su kovası , bir adet beyaz havlu ve bir miktar sıcak su.
      
       Şimdi gelelim evde koltuk nasıl silinir yada evde koltuk nasıl yıkanır yazımızın ikinci aşamasına.  Diyelimki koltuklarınızın tozunu aldınız ve sıra yıkama yada silme işlemine geldi. İhtiyacımız olan yalnızca  bir parça renksiz beyaz havlu, bir adet su kovası ve bir adet beyaz kalıp sabun. Bu malzemeler ile yapacağımız koltuk silme yada koltuk yıkama işlemi anlatacağımız yöntemlerin içinde biraz yorucu olmasına rağmen en iyi sonuçları alabileceğimiz yöntemlerin başında gelmektedir. İlk olarak evinizde bulunan su tutma özelliği olan havlu yada havlu benzeri  renksiz bir bezi sıcak su dolu bir kovanın içinde beyaz sabun la yıkıyoruz. Silme işlemine geçmeden önce bezimizi iyice sıkıyoruz. Daha  sonra suyunu sıktığımız sabunlu bezimizi  yıkamak istediğimiz eşyamızın üzerindeki her bölgeye eşit miktarda aşağı yukarı sağa sola gibi silme yöntemini  yaparak gezdiriyoruz.

     
      Burada dikkat etmemiz gereken en  önemli nokta bezimizin suyunun iyice sıkılmış olduğundan emin olmamızdır. Eğer bezde fazla miktarda su bulunursa bu su kumaşın altındaki süngere geçecek daha sonra süngerdeki kirleri yumuşatacak ve en sonunda suyu emen sünger kurumak için içindeki kirli suyu dışarıya kusacaktır. Böylece döşemeler eskisinden daha kirli olacak ayrıca etrafa da kötü koku yayılacaktır. Eğer bu konuya dikkat ederseniz sorun yaşamayacaksınız. Bir diğer önemli ve dikkat etmemiz gereken husus ise her bölgöye eşit miktarda silme uygulaması  yapmamız gerektiğidir. Böyle yapmazsak bir tarafı fazla temizlemiş hemen yanındaki başka bir yeri ise daha az temizlemiş olacağımızdan koltuklarımızın, çekyat ve döşemelerimizin rengi alacalı bulacalı olacaktır.. Bir diğer önemli husus kumaşın üzerinde bir yerde bulunan kiri diğer bir noktaya taşımamak için koltukları silerken gerek duydukça kullandığınız bezi tekrardan sıcak su ve sabunla yıkayıp sıkmalısınız. Ayrıca kovadaki suyun kirlendiğini fark ettiğinizde suyu değiştirmeniz gerekecektir. Son olarak  kullanmış olduğunuz suyun dayanabileceğiniz kadar sıcak olmasına da gayret gösterin. Çünki sıcak su kirleri yumuşatıp çözmede daha etkilidir. Bu hususlara elinizden geldiği kadar dikkat ederseniz hiçbir sorunla karşılaşmazsınız.

     
      Bu işlemlerin hepsini başarı ile yaptıktan sonra artık koltuklar kurumaya bırakılmalıdır. Evinizin penceresini yada kapılarını açıp içeriye taze hava girmesine izin vermeniz daha hızlı kurumalarını sağlayacaktır. Bu işlemi kış mevsiminde yapıyorsanız peteklerinizin derecesini biraz yükseltmeniz yada sobaya birkaç odun fazla atmanızda size yardımcı olacaktır.

     
      Evde koltuk yıkama tekniklerindeki evde uygulayabileceğiniz en temiz ve ekonomik koltuk ve halı silme yöntemlerinin başında bu teknik gelmektedir. Eğer çok özel bir kumaş türü kullanmıyorsanız bu yöntemi rahatlıkla bütün dokuma kumaşlı ürünlerinizde kullanabilirsiniz. Eğer kullanmış olduğunuz kumaşın cinsini ve özelliklerini öğrenmek isterseniz

     
      Şimdi ise sizlere bölgesel koltuk leke ve kirlerinden kurtulmanın yollarını anlatalım. Bu  lekeler  kurumuş çay, kahve, meyve suyu ve yemek artıkları gibi çıkması bizleri biraz zorlayan ayrıca ilgi ve alaka isteyen lekelerden oluşur. Bu kurumuş lekelerden yine evimizde bulup hazırlayabileceğimiz aşağıda açıkladığımız çok basit yöntemler vasıtasıyla kurtulacağız. Bu lekelerden başka çoğumuzun  ne yaptıysam çıkaramadım dediğimiz boya, mürekkep, yada farklı türde kumaşa işlemiş leke türleri de bulunmaktadır. Bu türdeki ağır lekeler için aşağıda tavsiye niteliğinde size önereceğimiz ürünü internetten kolayca bulup sipariş ettikten sonra kullanma talimatlarını okuyup koltuklarınıza, halılarınıza, çekyat ve sandalyelerinize kolayca uygulayabileceksiniz. Ama bu türden lekeleriniz yoksa açıklayacağımız bu yöntem sizler için yeterli olacaktır.

İlk bölgesel leke çıkarma yöntemi karbonat ve sirke!

En doğal ve en etkili yöntemlerin başında gelmektedir.
     
       İlk olarak bir miktar karbonatı lekeli bölgeye döküyoruz daha sonra ise karbonatı parmaklarımızla leke üzerinde ovuşturarak ince karbonat zerreciklerinin kumaşın altına sızmasını sağlıyoruz. Bu işlemi yaptıktan sonra leke üzerinde çok fazla karbonat kaldıysa fazlalıkları nemli bir bez yardımı ile alıyoruz ama hepsini almamayada gayret gösteriyoruz. Daha sonra eğer sirke şişemizin ağzı geniş ise daha ince ağızlı olan piril şişesi tarzı bir şişeye sirkemizi doldurmak daha akıllıca olacaktır.  Bu şişeleri kullanmamızdaki maksat leke üzerine gereğinden fazla sirke dökmememiz gerektiği içindir. Eğer elinizin ayarına güveniyorsanız sirkenin kendi şişesiylede bu işlemi yapabilirsiniz. Daha sonra sirkemizi karbonatın üzerine tatbik ediyoruz. Bu noktada sirkeyi ne az ne de çok dökmeliyiz. Örnek vermek gerekirse 500miligramlık bir su şişesi kapağı büyüklüğündeki küçük bir leke üzerine yine o kapak büyüklüğünde sirke dolu bir kapağı boşaltabiliriz. Önemli diğer bir nokta ise karbonatın tepkime süresi kısa olduğu için dökeceğimiz sirkeyi parça parça değilde tek seferde dökmeye çalışmamız olacaktır. Bunu yapabilmek için ince delikli piril benzeri şişeler kullanmak gerçekten daha kullanışlı olacaktır. Eğer leke büyükse sirkeyi leke üzerinde yılan şekli çizer gibi önce aşağıya sonra yukarıya şeklinde dökebilirsiniz. Yine lekeli bölgenin fazla dışına çıkmamaya gayret gösterin.Bu işlemleri yaptıktan sonra uygulama yaptığınız bölgelerin köpürdüğünü göreceksiniz. Bu şekilde yaklaşık beş altı dakika bekliyoruz. Daha sonra son olarak sıcak beyaz sabun ile yıkadığımız renksiz havlu benzeri bir bez ile uygulama alanımızı siliyoruz ve artık muhtemelen çok ağır lekeler değillerse çıkmış olacaktır. Artık kurumaya bırakabilirsiniz. Burada dikkat edilecek diğer bir husus bezi iyice sıkmanız gerektiğidir bunu da unutmadan hatırlatalım. Sürekli renksiz havlu yada bez önermemizin sebebi ise kumaşlarınıza renkli bezlerin boyasının bulaşmasını engellemektir.


Bir diğer yöntem ise buharlı yüzey temizleyicileridir.
     
     Eğer evinizde son zamanlarda oldukça yaygınlaşan ve oldukça sağlıklı olan buharlı bir yüzey temizleyiciniz var ise bunu da lekeler üzerine tatbik edip lekeleri yumuşattıktan sonra yine sabunlu bir bez ile lekeli bölgeleri silebilirsiniz. Böyle bir cihazınız var ise bunların bağzıları çok fazla sıcak buhar basıncı ürettikleri için kumaşlarınızı yakmamaya da gayret gösterin.


Bir diğer bölgesel leke çıkarma yöntemi ise dezenfektan suyu!
     
     Kurumuş koltuk ve kumaş lekeleri için diğer bir yöntem çoğumuzun bilmediği  ama her eczaneden temin edebileceğiniz genelde hastanelerde kullanılan ve ellerimizi mikroplardan arındırmamıza yarayan dezenfektan suyudur. Bu ürünüde evde koltuk yıkama yada koltuk temizliği yaparken lekeli bölgeler üzerinde güvenle kullanabilirsiniz. Herhangi bir marka olabilir hiç önemli değil. Bu ürünü silmek yada temizlemek istediğiniz kumaşlı koltuk, çekyat yada sandalye üzerindeki lekelerin üstüne biraz sıkın hemen sonra  nemli  bir bezle leke koyboluncaya kadar lekeleri silin bu işlemi birkaç defa tekrar edebilirsiniz. Bu işlemi yaparkende diğer bölgesel kirlerde olduğu gibi yalnızca lekeli bölgeler üzerinde uygulamaya dikkat edin.

Artık daha inatçı lekelere geçebiliriz.
     
      Şimdide evde koltuk yıkama yada evde koltuk silme esnasında çıkaramadığınız mürekkep ve boya gibi çok farklı türlerde olabilen lekelerin çözümüne gelelim. Eğer koltuk, çekyat, sandalye yada çok daha değişik dokumalık kumaşlı eşyalarınızın üzerinde bu türden  çıkmayan lekeleriniz varsa sizlere bir koltuk yıkama firması olarak önerebileceğimiz en iyi ürün internet üzerinden kolayca bulup sipariş verebileceğiniz ecolab markasının sapur-A ürününür. Bu ürünü internetten satın alıp kullanım talimatlarını okuduk’dan ve ilk önce görünmeyen bir yerde küçük bir deneme testi yaptıktan sonra rahatlıkla döşemelik kumaşlı koltuk ve çekyat gibi eşyalarınızda kullanabilirsiniz. Bu ürün kimyasal içerdiğinden dolayı kullandıktan sonra sirke ile eşyalarınızı dezenfekte etmeyi lütfen unutmayın. Bu ürün en inatçı lekeler için bile bulunmaz kaftandır. Genel olarak hastahane ve hotel  gibi sağlık ve hizmet kuruluşlarında kumaşlar üzerindeki inatçı kirler için kullanılan profesyonel bir üründür.

      
     Koltuk temizliği ve koltuk yıkama işlemleriyle alakalı anlatacaklarımız şimdilik bu kadar. Eğer sizler için faydalı bir yazı kaleme alabilmişsek ne mutlu bizlere.
KOLTUK VE HALILAR NASIL TEMİZLENİR BÖLGESEL LEKELER NASIL ÇIKARTILIR
Liste Başlık 3
Bu öğe hakkında insanlara bilgi verin. Bu öğeyi ilginç kılan nedir? Insanların yapmasını istediğiniz işlem için gerekli bilgileri verin.
Liste Başlık 1
Bu öğe hakkında insanlara bilgi verin. Bu öğeyi ilginç kılan nedir? Insanların yapmasını istediğiniz işlem için gerekli bilgileri verin.
Liste Başlık 2
Bu öğe hakkında insanlara bilgi verin. Bu öğeyi ilginç kılan nedir? Insanların yapmasını istediğiniz işlem için gerekli bilgileri verin.
Liste Başlık 3
Bu öğe hakkında insanlara bilgi verin. Bu öğeyi ilginç kılan nedir? Insanların yapmasını istediğiniz işlem için gerekli bilgileri verin.
ADRES
Pazariçi Mahallesi. Ordu caddesi 34240 / GO.PAŞA / İSTANBUL
TELEFON
0507 396 90 17
0505 653 22 55
0536 413 80 51
7/24 BİZE ULAŞIN
0507 396 90 17
mevsim